Influencer Marketing:Sosyal Medyada Tüketicileri Etkilemek

Takipçisi olduğunuz fenomenlerin dijital kanallar üzerinden deneyimlerini aktardığını fark etmişsinizdir. ”Neden” diye hiç düşündünüz mü? Son zamanlarda sosyal medyanın günlük hayatımıza çok çabuk etki edebilmesi ve markaların bu sayede güçlü bir ivme ile geniş kitlelere ulaşabilir olması yeni pazarlama trendlerini de beraberinde getirmiştir. Reklamlarda ünlü kullanımının ve geleneksel reklama güvenin azalması yeni pazarlama alanları yaratmıştır.

2016 yılından beri yeni sayılabilecek trend olan yeni pazarlama stratejisi Influencer Marketing ile markalar, kitleler üzerinde kısa sürede etki yaratılabilmektedirler. Süreç, fenomen olarak adlandırılan kişilerin sahip oldukları sosyal medya hesapları üzerinden ürün marka ya da servis hakkında hedef tüketicilerini veya takipçilerini etkilemeye yönelik yaptıkları tanıtım ve pazarlama çalışmalarının tümüne denilmektedir. Hedef tüketiciyi etkilemeyi ve satın almaya yönlendirmeyi amaç edinmektedir. Türkçe’de “Hatırlı Pazarlama”, “Fenomen Pazarlaması” ya da “Etkileyen Pazarlaması” gibi pek çok farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Word of Mouth yani Ağızdan Ağıza Pazarlama bu sürecin geleneksel pazarlama kısmında duruyor ise Influencer Marketing, dijital ayağı diyebiliriz.

Ağızdan Ağıza Pazarlama, bir kullanıcının kullandığı ürün hakkında paylaştığı deneyimlerinin kullanıcılar arasında paylaşılması ve yayılmasıdır. Sosyal medyanın evrensel bir platform olması ve kullanıcıların markalarla etkileşim ve iletişim kurma fırsatı yakalamasıyla ürünler hakkındaki deneyimlerini kullanıcılar, listesinde bulunan kişilere ve dünya ile paylaşma fırsatı yakalamışlardır. Bu durum tüketici deneyimleri ile karşılaşan tüketici için iyi bir izlenim oluştururken pazarlamacılar için güçlü bir satış ve pazarlama yoludur. Influencer Marketing ajansının yaptığı bir araştırmaya göre 2 milyon sosyal medya fenomenini inceleyerek bir rapor çıkarılmıştır ve bu raporun sonuçlarına göre;

  • 1000’den az takipçiye sahip Instagram fenomenlerinde ücretsiz gönderilerdeki beğenilme (like) oranı %8 iken, aynı oran 1000 ile 10 bin arası takipçiye sahip fenomenlerde %4’e düşmüştür.
  • Kim Kardashian ile Twitter’da yapılan bir kampanya incelemesi de aynı sonuçları ortaya koymuştur. Kardashian’ın atmış olduğu tweet ile çok kısa sürede ilgili siteye 1200 ziyaretçi gelmiş ve 30 adet sipariş oluşturulmuştur.

Dünyaca ünlü influencer marketing kampanyalarından örnek vermek gerekirse; British Airways, üzerinden 3 sene geçmesine rağmen hala hakkında söz ettiren bir kampanyaya imza atmıştır. Alanlarında uzman 100 influencer, British Airways uçaklarından birinin içinde buluşarak Silikon Vadisi’nden havalanırlar. Bu yolcular Google, Silicon Valley Bank ve RocketSpace gibi büyük şirketleri temsil etmektedirler ve uçuşun amacı, alanında etki sahibi uzman insanlar güçlerini iyi bir amaçta birleştirdiklerinde ne olabileceğini göstermektir. 3 saatten kısa süren uçuşta, 22 dahiyane proje yaratılmıştır. Bu projelerin 4’ü G-8 ve DNA zirvelerinde sunulmuştur. Kampanyanın odağı ürün ya da marka üzerine değildi. İyi bir amaca hizmet ettiği için de reklam kokması imkansızdı. İnternette ve medyada büyük ses getiren bu kampanya, British Airways’e tamamen pozitif yorumlar ve müşteriler kazandırmaya devam etmektedir.


İsveçli saat markası Daniel Wellington yalnızca birkaç tane değil, yüzlerce influencerla çalışmayı tercih etti. Paylaşmaları için influencerlara, isme özel %15 indirim kodları verildi. Böylece influencer ve takipçi kitlesi için kişiselleştirilmiş bir indirim yapılmış oldu. Influencerlar, saatleri kendi tarzlarıyla harmanlayarak paylaştıkları postların altına indirim kodlarını eklediler. Bu gibi kampanyalar sayesinde start-up şirketi Daniel Wellington, 150.000$’lık şirket değerini 5 yıldan daha az bir sürede 200 milyon $’a çıkardı.

Türkiye’de ise; Superfresh yeni çıkan pidelerini ‘’Pideler de gelmiş’’ sloganıyla hazırladığı bir reklam filmiyle duyurmuştu. Kampanyanın influencer marketing ayağı için SuperFresh pidelerinin piyasaya çıkması sonrası satışlarında ciddi düşüş yaşayan ‘Pideci Ersin Deliyersin’ karakteri oluşturuldu. Bu karakter ile ShowTV prodüksiyon ekibinin çekimlerinin yaptığı video oluşturuldu. Influencerların desteği ile kampaya sosyal medya hesaplarından duyuruldu. Haber formatındaki ilk video, Facebook’ta fenomen hesaplardan (Aykut Elmas, Baho, Kemal Ekşioğlu) paylaşıldıktan sonra toplam 59k etkileşim (like+comment+share) aldı. Önceki döneme göre marka ile ilgili konuşulma oranı 113% arttı ve kampanya ilgili konuşulmaların %80’i de pozitif oldu.

Influencer Marketing çalışmaları %19 oranında güzellik ve makyaj alanında gerçekleşirken, %18 oranında moda alanında gerçekleşmektedir. Hemen ardından %13 ile seyahat ve %12 ile yaşam ile yemek kategorileri göze çarpmaktadır. Yani aslında Influencer Marketing’in genellikle hedef kitlesini kadınlar oluşturmaktadır. Bu oranlar Influencer’ların uzmanlık alanlarına da yansımaktadır. Türkiye’deki Influencer’ların %10’u yaşam, %6’sı moda, aile ve güzellik alanında, %5’i ise eğlence, seyahat, iş dünyası ve sağlık alanında faaliyet göstermektedir.

2017 yılında bu pazarlama trendi için dünya genelinde 1.1 milyar dolar ile 1.5 milyar dolar arası bir büyüme olduğu belirlenmiştir. Türkiye’de ise 30 milyon TL büyüklüğünde olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de bu pazarlama faaliyetleri genel olarak Instagram üzerinden yürütülmekte ve Instagram’ın diğer mecralara oranla %48 daha fazla kullanıldığı belirlenmiştir. Bu oran aynı zamanda Instagram’ın en trend mecra olduğunu da doğrulamaktadır. Instagram’dan sonra listede %21 ile Facebook, %16 ile Youtube ve %15 ile Twitter’da gerçekleştirilen Influencer Marketing çalışmaları gelmektedir.

Bu yöntem ile marka bilinirliğinizi, potansiyel müşterilerinizi ve sosyal medya kanalları aracılığı ile yaptığınız dijital pazarlama çalışmalarının gelirlerini artırabilirsiniz. Doğru bir “influencer” yani “etkileyen”, “fenomen” bulduğunuz takdirde markanız hedef kitlenize ulaşacaktır. Potansiyel müşterinin, müşteri olabilmesi için kararlarını etkileyecek unsurların iyi belirlenmesi; doğru bir strateji ile ona dokunulması gerekmektedir. Takipçiler ile marka arasında bir bağ yaratması ve bunun sonucunda marka ile bir deneyim yaşanması amaçlanmaktadır.

Influencer bu noktada ihtiyacımız olan temas noktasını oluşturacaktır. Marka ile özdeşleşme sağlanırken aynı zamanda marka güvenirliği artacaktır. Yapılan başka bir araştırmaya göre ise; tüketicilerin 92%’si, WOM (ağızdan ağıza pazarlama) üzerinden gelen önerilere, diğer reklam mecralarından daha fazla önem vermektedir. Dijital dünyanın etkileyici gücü sayesinde potansiyel müşterilerinizi hızlı şekilde yakalamak ve tüketiciden müşteriye döndürmek kaçılmaz olacaktır.